Przez Ziemię Kamiennogórską (położoną pomiędzy powiatem wałbrzyskim a Przełęczą Karkonoską) przebiega ok. 20 kilometrowy odcinek Głównego Szlaku Sudeckiego konnego, który łączy Kotlinę Kłodzką poprzez Karkonosze (Ścięgny pod Karpaczem) z zamkiem Kliczków. Jak każdy główny szlak konny PTTK oznaczony jest on kolorem pomarańczowym (pomarańczowa kropka na tle białego kwadratu). W kilku miejscach ten główny szlak przecina sieć Lokalnych Szlaków Konnych po Ziemi Kamiennogórskiej (oznaczonych kolorami: zielonym i niebieskim).

Lokalna sieć ma długość około 120 km i jest urozmaicona pod względem terenu i krajobrazu. Szlak wiedzie przez najpiękniejsze zakątki regionu, na trasie znajdują się miejsca ciekawe przyrodniczo, zabytki architektury i sztuki i co krok piękne widoki, a drogi wybrano tak, aby podłoże było jak najwygodniejsze dla koni w tym dość trudnym górskim terenie. Lokalna sieć składa się na dzień dzisiejszy z zielonej pętli (około 65-70 km) w części południowej i wschodniej oraz niebieskiego łuku (około 45 km) odchodzącego od pętli na północ i zachód.

Cały czas trwają prace nad tworzeniem nowych odcinków.

 


 


Pokaż Szlaki konne Ziemi Kamiennogórskiej na większej mapie


Legenda:

Szlak pomarańczowy; Główny Szlak Sudecki: Łączna-Chełmsko Śląskie-Błażejów-Lubawka-Bukówka-Paprotki-Paczyn. Szczegółowy opis szlaku pomarańczowego.

Szlak niebieski; Czadrów-obrzeża Kamiennej Góry-Dębrznik (KONIEWO)-Raszów-Rędziny-Czarnów-Leszczyniec-Szarocin-Paczyn-Jarkowice-Niedamirów-Szczepanów-Krucza Dolina (Lubawka Podlesie). Szczegółowy opis szlaku niebieskiego.

Szlak zielony; Czadrów-Wzgórza Długosza-Krzeszów-Podlesie (Lubawka)-Okrzeszyn-Uniemyśl-Chełmsko Śląskie-Głazy Krasnoludków-Krzeszówek-Krzeszów (Wańczykówka)-Czarny Las-Czadrów. Szczegółowy opis szlaku zielonego.